(Turkish) DİŞLERİNİZİ NE KADAR TANIYORSUNUZ?

  • 0

  • 0

  • 0

DENTAL RESTORASYON

Zamanı Dolmuş Restorasyonlar (Dolgu Ve Kuronlar) Niçin Yenilenmelidir?

Bunun bazı sebepleri vardır;

​TEKRARLAYAN ÇÜRÜKLER; İlk çürüğe sebep olan şartlar, dolgunun etrafında başka çürümelere de zemin hazırlayabilir. Diş temiz tutulmazsa dolgunun kenarlarından tekrar çürüyebilir. Dişin üzerinde bir kuron varsa ve ağız bakımına da dikkat edilmiyorsa, kuronla diş arasında kolaylıkla çürüme başlayabilir. Daha önce bahsedildiği gibi çürüğe müdahale edilmezse, çürük dişin sinir odasını işgal ederek a​p​seye yol açabilir. Bu olaylar, kanal tedavisi veya dişin kaybıyla sonuçlanacaktır.

asit-aşınması1

YIPRANMA; Bir restorasyonunun ömrünü etkileyen birçok faktör olmasına rağmen, gümüş (amalgam) dolgu, kuron veya köprünün ortalama ömrü 5 ila 15 yıldır. kompozitlerin (plastik-diş renkli dolgu) ortalama ömrü ise 5 ila 10 yıldır. Çiğnemek suretiyle dişlere ve dolgulara uygulanan sürekli kuvvetler yıpranma sebebidir. Bazı durumlarda porselen veya altın kuronlar, karşı dişin sürekli öğütmesinden dolayı yıpranır.

SIZINTI; Dolgular yıpranma ve travma (darbeler) sebebiyle kenarları boyunca açılmaya başlar. Bu durumda sızıntı kaçınılmazdır. Genelde bir kuronun ısırma yüzeyindeki sızıntı, hasta tarafından fark edilemez. Bu, bakterilerin dişin daha derin bölgelerine nüfuz etmesine sebep olur. Bir kez bakteri, diş veya kuronun içine nüfuz ettikten sonra oradan çıkarılamaz ve hızla çürüme başlar. Tüm bunlardan daha da kötüsü, bu hasarın genellikle görülmemesi ve çürüme dişin özüne gelinceye kadar hiçbir belirti vermemesidir.

6_3_2013_17_33_511_Dental_Restoration_717017[1]

ÇATLAKLAR; Gün boyunca dişlerimiz tahminimizden daha çok fiziksel kuvvetlere maruz kalır. Sadece yemek yerken bile dişlerimizin santimetre

​ ​karesi yüzlerce kilogram-kuvvet değerinde basınca maruz kalır. Isırma basıncı ve sert yiyeceklerin çiğnenmesi dişler veya restorasyonlarda ince çatlaklara sebep olabilir.

buu

AŞINMALAR; Çatlaklar için zamanında önlem alınmazsa dişler kırılır veya aşınır. Daha pahalı ve ayrıntılı işlemlere ihtiyaç duyulur hale gelir. Bu tip dişlere kuron tavsiye edilir. Bazen bahsedilen bu çatlak ve aşınmalara, porselen kuronda da rastlanır. Aşınmış bir porselenin ömrü dolmuştur ve parçalanmaya başlar. Rutin kontrollerde mevcut porselen kuronlarda​​ki yıpranmaların saptanması ve gerekli önlemlerin alınması restorasyonun ömrünü uzatacaktır.

6487_atlak_dis_sendromu_nedir

ESTETİK; Zamanla dolgular renk değiştirir veya lekelenir. Dolguların görüntüsünün değişmesi bazı zamanlarda sağlık açısından bir risk teşkil etmese de ağız içinde hoş olmayan bir görüntüye sebep olacaktır. Günümüzde metal renkli dolguların yerine, dişlerle aynı renkte özel dolgu maddeleri kullanılarak bu hoş olmayan görüntülerden kurtulmak mümkündür.

buu bub

DİŞ​ ​ETİ HASTALIKLARI; Birçok hasta diş​ ​eti hastalığı sebebiyle dişlerini kaybedeceğinden habersizdir. Dişeti hastalığı sebebiyle hiç çürüksüz dişler bile kaybedilebilir. Bu süreç çok yavaş ilerler. Dişeti çekilmesini kemik kaybı izler ve dişin destek dokuları eridiğinde dişin kaybı kaçınılmazdır. Dişhekiminiz bu hastalığı tespit ettiğinde, hastalığın ilerlemesini durdurucu önlemlerden bahsedecektir.


  • 0

Dişlerin Düzgün Konuşmaya Etkisi

Konuşma, insan ilişkilerinin en önemli unsurlarından biridir. Bazı meslekler ise tamamen düzgün konuşma temellidir, Bu meslekler; Politika, aktörlük, spikerlik, şarkıcılık, avukatlık gibi bazı meslekler, büyük ölçüde düzgün konuşmaya dayanır.
Düzgün konuşmada, birçok unsurun ve eğitimin yanında dişlerin de önemli rolleri vardır.

gulumseme

Aşağıda ki örnekler bu rolü vurgulamaktadır.
DE ve TE sesleri, dil ucunun, üst kesicilerin damak tarafındaki eğiminden destek almasıyla çıkar.
FE ve VE sesleri ise, alt dudağın, üst kesicilerin kesici uçlarına temas etmesiyle çıkar.
SE sesi, karışık bir işlemle çıkar. Alt ve üst kesiciler birbiriyle temas halindeyken, dilin, azıların dil tarafındaki yüzeyinden destek alması ve dil ucunun da (kesiciler arasında bir oluk yapıp) hava borusu oluşturmasıyla gerçekleşir. ŞE ve JE sesleri de buna benzer bir işlemle gerçekleşir; fakat bu sırada dil ucu göreve katılmaz.
Dişler çene kemikleri, diş​ ​etleri, dil, damak, bu​n​ların hepsi, çiğneme, tat alma. yutkunma ve konuşma ile ilgili görevlerini bir bütün halinde yürütürler.
© 2015 Microsoft Koşullar Gizlilik ve tanımlama bilgileri Geliştiriciler Türkçe


  • 0

DİŞ ÇARPRAŞIKLIKLARI

Ortodonti ; Yüz, çeneler ve dişler arasındaki bozulan ilişkiyi inceleyen ve oluşan anomalilerin tedavisi ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır. Çapraşık dişlerin estetik mahzurlarının yanında ağız hijyenini sağlamaktada sorunlar çıkardığı bilinen bir gerçektir.
Dişler düzenli sıralanmadığı için bakteri plağı retansiyonu fazla olacaktır, burada üreyen mikro organizmaların ürettiği asitler dişin minesinde çürük ve dişetlerinde periodontal sorunlara yol açabilir.

Crooked[1]

Ortodontik tedavileri, Süt dişlerinin ağızda olup olmamasına göre 3 dönem halinde incelersek

Süt dişli dönemde ; okul öncesi dönemdir. Bu dönemdeki parmak emme, dudak ısırma, uzun süre biberon ve yalancı emzik kullanımı gibi kötü alışkanlıklar adını verdiğimiz faktörlere bağlı sorunlar süt dişli dönemde ortadan kaldırılırsa kalıcı bir iskeletsel anomali oluşmadan tedavi edilebilir. Bu amaçla ağız içinden yada dışından kuvvet alan apareyler kullanılabilir

Karışık dişlenme döneminde ; Bu dönem ilkokul çağlarıdır. Süt dişlerinin dışında, ağızda daimi dişlerde çıkmaya başlamıştır. Süt dişlerinin alttan gelecek dişler için rehberlik görevi vardır. Zamansız kaybedilen süt dişlerine bağlı olarak diğer dişlerin bu boşluğa doğru kayması, alttan gelen dişlere ait alanın daralmasına sebep olur.

Bu durum kalıcı dişin farklı bir pozisyonda çıkmasına sebep olabilir. Süt dişlerinin zamanından geç düşmeside alttan gelen dişin farklı pozisyonda çıkmasına yada çene içinde gömük kalmasına sebep olabilir. Bunlara bağlı oluşançapraşıklığın giderilmesi ortodontinin konusudur.

Daimi dişlenme döneminde ; Karışık dişlenme döneminde başlayıp ergenliğin sonuna kadar süren çeneler arası uyumsuzluklar (alt çenenin üst çeneye göre ileride yada üst çeneye göre çok geride olması gibi) Ortodontik tedavinin konusudur.

Bunların dışında Diş eti hastalıklarına bağlı ( periodontitis’e bağlı ) dişlerin kayması ve çekilmiş olan dişlerin boşluğuna doğru kayan dişlerin düzensizlikleri de ortodontik tedavinin konusudur.

Kenia%20Bef%20Cu72[1]Kenia%20Aft%20Cu72[1]
Öncesi                                                                     Sonrası

ORTODONTİK TEDAVİLERDE YAŞ ÖNEMLİ MİDİR ?
Çapraşıklıklara bağlı dişsel düzeltmeler için yaş önemli değildir. İleri yaşlarda​ ​da uygulanabilen bir tedavi olanortodontik tedavi ile, yukarıda anlatıldığı gibi ergenliğe kadar olan dönemde iskeletsel bozukluklarda fonksiyonel tedavi ile giderilebilir. Vakaya göre değişmekle birlikte Tel Tedavisi ortalama 18-24 ay sürer.

ORTODONTİST MUAYENESİ İÇİN EN UYGUN YAŞ NEDİR?
ileler genellikle süt dişleri arasındaki boşluklar hakkında endişelenir. Dişler arasında oluşan boşluklar çenelerin doğal gelişiminin bir parçasıdır. İlk daimi dişler 6 yaş civarında sürer ancak 7-9 yaşları civarında süren kesici dişler ( ön dişler ) ağızda yerini alana kadar pek sorun görülmez.
Bu zaman zarfında aile’lere düşen görev süt dişlerinin daimi dişlerle yer değiştirene kadar ağızda kalmasını sağlamak için gerekli tedavilerin yapılmasını sağlamaktır.

Bu düzenli kontrol ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarının zamanında uygulanmasıyla mümkündür. Çocuğun düzenli kontrolleri sırasında diş hekiminiz birortodontist tarafından muayene edilmesini uygun görebilir. Dişler arasındaki çapraşıklıklara bağlı anomalilerintedavisi için zaman vardır ancak çenesel problemlerin erken yaşta müdahalesi önemlidir.

Yetişkin hastalardada dişler hareket ettirilebilir bu konuda zaman sınırı yoktur. Yetişkinlerde tedavi süresi biraz daha uzundur ve biraz daha zorlaştırabilir. İleri yaşlarda tedavi için, periodontal dokuların ( Dişi çevreleyen kemik, periodontal bağlar, dişeti gibi dokuların ) sağlıklı olması yaş faktöründen daha önemlidir.

FullSizeRender-52

ORTOGNATİK CERRAHİ NEDİR​?​
Bazı vakalarda ortodontik ve ortopedik tedavi ile dişlerin düzgün sıralanması ve çeneler arası ilişkinin bir sınıra kadar düzeltilmesi mümkündür. Ancak bazı şiddetli vakalarda bir çene yüz cerrahının ortodontist ile birlikte çalışarak cerrahi müdahalesi anomaliyi düzeltebilir.

İLERİ YAŞLARDA​ ​DA ORTODONTİ TEDAVİSİ UYGULANABİLİR​ ​Mİ​?​
Evet
​; ç​eşitli sebeplerle erken yaşta müdahale edilemeyen diş çapraşıklıkları, günümüzde gelişen teknoloji sayesinde ortodontik tedavi​ ​ile düzeltilebilmektedir. Burada önemli olan dişetleri ve dişi çevreleyen periodonsiyumun sağlıklı olmasıdır. Çene kemiğinide ilgilendiren bazı anomaliler, ileri yaşlarda cerrahi müdahaleyi​ ​de gerektirebilir.

DİŞLERİN HAREKETİNİ SAĞLAYAN KUVVET NEDİR​?​
Dişler üzerine yapıştırılan braket ismi verilen minik parçalar özel ortodontik tel, yay ve minik lastiklerle oluşturulan kuvveti dişlere iletir. Bu kuvvet sonucu, dişlerin hareket edeceği tarafta kemik yıkımı, dişin hareket ettiği yönün aksi tarafında ise kemik yapımı olur.

ÇENE ORTOPEDİSİ NEDİR​?​
Ortodontinin bir alanı olan Çene ortopedisi , çeneler arası ilişkiyi yada çene ile yüz arasındaki
bozulan ilişkiyi düzenler.
Alt çenedeki dişlerin, üst çenedekilerle bozulan ilişkisi şu şekillerde sınıflanır ; alt çenenin üst çeneden ileride olması​,​ alt çenenin üst çeneye göre normalden fazla geride olması ve üst ileri itim​.​ Küçük yaşlarda ortopedik tedavi ile düzeltilebilir.​ ​Özetle yalnız dişlerin düzeltilmesi ortodontik tedavinin konusu iken,çenelerin bozulan ilişkisini düzenlemek ortopedik tedavi ile mümkündür.​ ​Çoğu zaman ortopedik ve ortodontik tedavi birlikte yürütülür​.

​ORTODONTİK APAREY NEDİR​?​
Diş Teli olarak da bilinen Ortodontik tedavide kullanılan tüm düzeneklere bu isim verilir. Çoğunlukla dişler üzerine kuvvet iletmek için kullanılırlar, fakat bazıları ise Alışkanlık kırıcılar ( habit breaker ) ve pekiştirme apareyi gibi pasif apareylerdir. Hareketli apareyler ve sabit apareyler olarak sınıflandırılır.

Hareketli apareyler : Ağızdan takıp çıkarılabilen ve üzerindeki yay, vida gibi parçalar sayesinde dişlere kuvveti ileten apareylerdir.

Sabit apareyler : Braket adı verilen minik metal parçalar dişe yapıştırılır bunlar tedavi bitene kadar kadar çıkartılmaz.

Apareyin seçiminde en kısa zamanda en iyi sonuca ulaştıracak yönteme, ortodontist tarafından karar verilir. Ailenin ekonomik durumu, çocuğun tedavi isteği ve uyumuda kararı etkiler.

ORTODONTİK TEDAVİ ESNASINDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR
1-Tedaviye başlanmadan ağızdaki çürükler ve dişetleri tedavi edilmiş olmalıdır.
2-Apareyler takıldıktan sonra ağız hijyenini korumak konusunda maksimum özen gösterilmelidir.Apareyler civarında bakteri plağı oluşumuna müsade etmemek gerekir.
3-Kontroller sırasında hekimin tavsiyelerine uyulmalıdır.
4-Randevular aksatılmamalıdır.
5-Hareketli apareylerde kırılma yada sabit braketlerde çıkma olursa hekim haberdar edilmelidir.
6-Pekiştirme tedavisi, doktorunuzun önerdiği süre ve zamanlarda takılmalıdır.

PEKİŞTİRME TEDAVİSİ NEDİR​?​

​Diş Teli olarak da bilinen Ortodontik tedavide kullanılan tüm düzeneklere bu isim verilir. Çoğunlukla dişler üzerine kuvvet iletmek için kullanılırlar, fakat bazıları ise Alışkanlık kırıcılar ( habit breaker ) ve pekiştirme apareyi gibi pasif apareylerdir. Hareketli apareyler ve sabit apareyler olarak sınıflandırılır.
Hareketli apareyler : Ağızdan takıp çıkarılabilen ve üzerindeki yay, vida gibi parçalar sayesinde dişlere kuvveti ileten apareylerdir.

Sabit apareyler : Braket adı verilen minik metal parçalar dişe yapıştırılır bunlar tedavi bitene kadar kadar çıkartılmaz.

Apareyin seçiminde en kısa zamanda en iyi sonuca ulaştıracak yönteme, ortodontist tarafından karar verilir. Ailenin ekonomik durumu, çocuğun tedavi isteği ve uyumu​ ​da kararı etkiler.


  • 0

FLORLAMA VE FİSSÜR ÖRTÜCÜLERİ

“Flor uygulaması, dişlerin çürük oluşumuna karşı daha dirençli olmasını sağlayan ve ağız içerisinde çürük oluşturucu mikroorganizmaları azaltan bir yöntemdir”

FLORLAMA NEDİR
Florlama, özel üretilmiş tek kullanımlık kaşıklar ile jel kıvamındaki floru dişlere lokal olarak tatbik etmek suretiyle yüksek konsantrasyondaki florun minenin yapısını güçlendirmesi esasına dayanır.Yaklaşık olarak 30 ila 60 saniye arasında dişe tatbik edilir. 6 aylık periodik kontrollerde flor uygulaması yapılması çürüğe karşı önemli ölçüde koruma sağladığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

florlama

KİMLERE FLOR UYGULAMASI YAPILABİLİR
Yetişkin veya çocuk farketmeksizin çürüksüz ağızlarda koruyucu olarak,
Dişlerinde hassasiyet problemi olan hastalarda hassasiyeti gidermeye yardımcı olarak,
Dişlerinde erezyon görülen kişilerde,
Çürüğe yatkın ağızlarda koruyucu olarak,
Ağız hijyenini sağlamakta güçlük çeken veya özel bakıma ihtyac duyan rahatsızlığı olan bireylerde

HANGİ SIKLIKTA FLOR UYGULAMASI YAPILMALIDIR
Ortalama olarak 6 aylık rutin kontrollerde flor uygulaması yapılması ve diğer koruyucu yöntemler ile çürük oluşumunu önemli ölçüde engellemek mümkündür.Ancak yaşa ve çürük oluşma riskine bağlı olarak değişik sıklıklarda flor uygulamasına gerek görülebilir.

SÜT DİŞLERİ VE DAİMİ DİŞLERİN DOLGUSU

Aileler maalesef yaygın olarak süt dişleri zaten düşecek diye önemsemez, halbuki bu dişlerin çiğneme fonksiyonunu yerine getirmesinin dışında​ ​da görevleri vardır.
Alttan gelecek ​”​​diş” için ona çıkacağı yeri muhafaza eder. Erken çekilmek zorunda kalan süt dişlerinde diğer süt dişleri kayar ve boşluğu daraltarak alttan gelen daimi diş yanlış pozisyonda çıkabilir.
Çenelerin gelişimine katkıda bulunurlar.
Bunun dışında zamanında yapılmayan tedaviler sonucu şiddetli ağrı ile tanışan ​”çocuk” için, her şey daha tedirgin edici olacaktır.Halbuki gerek koruyucu yöntemlerle çürüğün oluşmasını engellemeye yönelik tedbirler almak gerekse çürük çok basit iken erken müdahale etmek çocuk içinde çok daha az tedirgin edicidir.

fissur

FİSSÜR ÖRTÜCÜLER

Dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan girintili çıkıntılı alanlara Fissür adı verilir ve herkeste bulunan anatomik oluşumlardır. Ancak bazı kişilerde daha derin girintiler ve çatlaklar olması ve buralarda biriken gıda artıkları derin çatlaklardan temizlenemediği için ​”çürük” oluşumunun en büyük sebebidir. Fissür örtücüler akışkan kıvamdaki bir nevi dolgu malzemesidir. Bu çatlakları doldurması sayesinde ​”diş” fırçalamadan maksimum verim elde edilir, çürüğe karşı %70​ %​80 koruma sağladığı tespit edilmiştir.

fillus-ortucu
Fissür örtücü (diş aşısı) hangi dişlere yapılır?
Fissür örtücüler daimi azı dişlere ve süt azı dişlerine uygulanmaktadır.

Fissür Örtücü işlemi ağrılı bir işlem midir?
Fissür örtücü (diş aşısı) ağrılı bir işlem değildir.

Fissür Örtücü (diş aşısı) işlemi kaç yaşında yapılır?
Süt azı dişleri için 3 yaşından başlanarak, daimi azı dişler için ise 6 yaşından itibaren fissür örtücü uygulaması yapılmaktadır.

Fissür Örtücü yapılması ne kadar sürer?
Tek seferde bütün azılar yapılacaksa en fazla 30 dk. sürmektedir.

Fissür Örtücü (diş aşısı) ne kadar süre koruyuculuk sağlar?
Bir kez yapıldıktan sonra çiğneyici yüzeylerde daimi olarak kalmakta ve koruyuculuk sağlamaktadır.

Fissür Örtücü (diş aşısı) için kontrole gelmek gerekir mi?
4 ayda 1 rutin kontrollerde fissür örtücüler de kontrol edilir, kırılan herhangi bir kısım var düzeltilmektedir.

Fissür Örtücü zararlı mıdır?
Fissür örtücünün kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur.

Fissür Örtücü düşer mi?
Doğru şekilde uygulandığında düşmez. Ancak diş sıkma, diş gıcırdatma gibi durumlarda aşınan ya da düşen bir parça varsa kontrol seansında yenilenmelidir.