FLORLAMA VE FİSSÜR ÖRTÜCÜLERİ

  • 0

FLORLAMA VE FİSSÜR ÖRTÜCÜLERİ

“Flor uygulaması, dişlerin çürük oluşumuna karşı daha dirençli olmasını sağlayan ve ağız içerisinde çürük oluşturucu mikroorganizmaları azaltan bir yöntemdir”

FLORLAMA NEDİR
Florlama, özel üretilmiş tek kullanımlık kaşıklar ile jel kıvamındaki floru dişlere lokal olarak tatbik etmek suretiyle yüksek konsantrasyondaki florun minenin yapısını güçlendirmesi esasına dayanır.Yaklaşık olarak 30 ila 60 saniye arasında dişe tatbik edilir. 6 aylık periodik kontrollerde flor uygulaması yapılması çürüğe karşı önemli ölçüde koruma sağladığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

florlama

KİMLERE FLOR UYGULAMASI YAPILABİLİR
Yetişkin veya çocuk farketmeksizin çürüksüz ağızlarda koruyucu olarak,
Dişlerinde hassasiyet problemi olan hastalarda hassasiyeti gidermeye yardımcı olarak,
Dişlerinde erezyon görülen kişilerde,
Çürüğe yatkın ağızlarda koruyucu olarak,
Ağız hijyenini sağlamakta güçlük çeken veya özel bakıma ihtyac duyan rahatsızlığı olan bireylerde

HANGİ SIKLIKTA FLOR UYGULAMASI YAPILMALIDIR
Ortalama olarak 6 aylık rutin kontrollerde flor uygulaması yapılması ve diğer koruyucu yöntemler ile çürük oluşumunu önemli ölçüde engellemek mümkündür.Ancak yaşa ve çürük oluşma riskine bağlı olarak değişik sıklıklarda flor uygulamasına gerek görülebilir.

SÜT DİŞLERİ VE DAİMİ DİŞLERİN DOLGUSU

Aileler maalesef yaygın olarak süt dişleri zaten düşecek diye önemsemez, halbuki bu dişlerin çiğneme fonksiyonunu yerine getirmesinin dışında​ ​da görevleri vardır.
Alttan gelecek ​”​​diş” için ona çıkacağı yeri muhafaza eder. Erken çekilmek zorunda kalan süt dişlerinde diğer süt dişleri kayar ve boşluğu daraltarak alttan gelen daimi diş yanlış pozisyonda çıkabilir.
Çenelerin gelişimine katkıda bulunurlar.
Bunun dışında zamanında yapılmayan tedaviler sonucu şiddetli ağrı ile tanışan ​”çocuk” için, her şey daha tedirgin edici olacaktır.Halbuki gerek koruyucu yöntemlerle çürüğün oluşmasını engellemeye yönelik tedbirler almak gerekse çürük çok basit iken erken müdahale etmek çocuk içinde çok daha az tedirgin edicidir.

fissur

FİSSÜR ÖRTÜCÜLER

Dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan girintili çıkıntılı alanlara Fissür adı verilir ve herkeste bulunan anatomik oluşumlardır. Ancak bazı kişilerde daha derin girintiler ve çatlaklar olması ve buralarda biriken gıda artıkları derin çatlaklardan temizlenemediği için ​”çürük” oluşumunun en büyük sebebidir. Fissür örtücüler akışkan kıvamdaki bir nevi dolgu malzemesidir. Bu çatlakları doldurması sayesinde ​”diş” fırçalamadan maksimum verim elde edilir, çürüğe karşı %70​ %​80 koruma sağladığı tespit edilmiştir.

fillus-ortucu
Fissür örtücü (diş aşısı) hangi dişlere yapılır?
Fissür örtücüler daimi azı dişlere ve süt azı dişlerine uygulanmaktadır.

Fissür Örtücü işlemi ağrılı bir işlem midir?
Fissür örtücü (diş aşısı) ağrılı bir işlem değildir.

Fissür Örtücü (diş aşısı) işlemi kaç yaşında yapılır?
Süt azı dişleri için 3 yaşından başlanarak, daimi azı dişler için ise 6 yaşından itibaren fissür örtücü uygulaması yapılmaktadır.

Fissür Örtücü yapılması ne kadar sürer?
Tek seferde bütün azılar yapılacaksa en fazla 30 dk. sürmektedir.

Fissür Örtücü (diş aşısı) ne kadar süre koruyuculuk sağlar?
Bir kez yapıldıktan sonra çiğneyici yüzeylerde daimi olarak kalmakta ve koruyuculuk sağlamaktadır.

Fissür Örtücü (diş aşısı) için kontrole gelmek gerekir mi?
4 ayda 1 rutin kontrollerde fissür örtücüler de kontrol edilir, kırılan herhangi bir kısım var düzeltilmektedir.

Fissür Örtücü zararlı mıdır?
Fissür örtücünün kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur.

Fissür Örtücü düşer mi?
Doğru şekilde uygulandığında düşmez. Ancak diş sıkma, diş gıcırdatma gibi durumlarda aşınan ya da düşen bir parça varsa kontrol seansında yenilenmelidir.