BİBERON ÇÜRÜĞÜ ÖNEMLİDİR

  • 0

BİBERON ÇÜRÜĞÜ ÖNEMLİDİR

Biberon çürüğü nedir?

Erken dönem çocukluk çağı çürükleri ya da diğer adıyla biberon çürükleri; bebeklerin üst keser dişlerinde başlayan ve çok çabuk ilerleyen yaygın bir çürük tipidir.

Biberon çürükleri, ilk olarak dişlerin minesin de tebeşirimsi beyaz lekelenmeler ile başlar. Zamanla mineden doku kayıpları görülür ve beyaz tebeşirimsi lekelenmelerin yerini sarı-kahve lekelenmeler alır. Çoğunlukla aile dişlerdeki çürüğü fark ettiğinde çürükler oldukça ilerlemiştir.

Biberon çürüğünde; çürüğe neden olan biberon değil, biberonun içindeki süttür. Hem anne sütü, hem de inek sütü doğal olarak bol miktarda şeker (laktoz) içerir. Bebeklerin gece yatmadan önce ya da uyku sırasında anne sütü emmesi ya da biberon ile inek sütü içmesi ile ağız içinde biriken süt, bakterilerin hızla çoğalması için uygun bir ortam oluşturur. Uykuda tükürük salınımının azalması, bakterilerin ürettiği asit karşısında minenin çözülmesini kolaylaştırır. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası süt dişlerinin temizliğine özen gösterilmelidir.

baby-teeth-care-tips[1]

Biberon çürüğü nasıl anlaşılır?

Biberon çürüğü genellikle üst ön (kesici) dişlerde başlar. Emme hareketi sırasında dil alt keser dişlerin üzerini örter bu yüzden biberon çürüklerinden son olarak alt keser dişler etkilenir. Dişlerin sürdüğü erken dönemde diş minelerinin zayıf olması ve diş bakımı alışkanlığının yerleşmemiş olması nedeni ile bu çürük tipi çoğunlukla hızlı yayılım gösterir. Birçok anne-baba çürüğü fark etmeleri ile tüm dişlere yayılması arasında çok kısa bir süre geçtiğinden yakınır.

Little child  with broken and rotten teeth.

Biberon çürüğünden korunmak için ne yapmak gerekir?

Biberon çürüğünün erken tanısı için çocuğunuzu mutlaka bir yaşından önce pedodontiste götürün.
Bir yaşından itibaren uykuda beslenmesine izin vermeyin.
Bebeğinizi dişlerini düzenli olarak her beslenmeden sonra ıslak bir tülbent veya diş fırçasıyla temizleyin.
Beslenme sonrasında bebeğinizin dişlerin temizleyemediğiniz durumlarda su içirin.
Bebeğinizin sütüne bal, reçel, pekmez gibi yüksek şeker içerikli besinler ilave etmeyin.
Biberon çürüğünden korunmak için ne yapmak gerekir?

Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir.

Bunlar nelerdir?

Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin.
Beslendikten sonra uyutmaya çalışın.
Biberondaki süte şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.
Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin.
İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizleyin.

s-t-i-en-bir-bebek[1]

Biberon çürüğü önemli midir?

Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplnr ve İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.

Biberon emmediği halde bebeğimin dişleri çürüdü sebebi ne olabilir?

Biberonun yanı sıra emziklerin ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir nedenidir. Bunun yanı sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbohidratlı/şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur. Çocuğu bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek; diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekir.