Lamina (Yaprak Porselen) Diş Kaplama

Lamina kaplama ne demektir ?

Halk arasında yaprak porselen olarak dile getirilen lamine (laminey), laminate olarak bilinen lamine porselen kaplamalar Diş yapısında görünümünüzü etkileyen bozukluklarda uygulanan son derece estetik bir uygulamadır. Genellikle sorunlu olan ön dişlerde kullanılan bir yöntemdir. Lamina diş kaplamaları dişlerin ön yüzeylerine ince porselen tabakanın yapıştırılması ile dişlerde var olan yapısal bozuklukların giderilmesidir. Uygulanan laminat kaplamalarla dişlere estetik ve doğal bir güzellik kazandırılır.

Porselen tabakalardan hazırlanan lamina diş kaplamaları, ışık geçirgenliğine sahip diş ile mükemmel bir uyum sağlayan yapılardır.

Lamina uygulaması ne zaman yapılır ?

Lamine uygulamaları genellikle ön dişlerde uygulanmaktadırlar. Ön dişlerde oluşan renk bozukluklarında, kalıtsal ve diş beyazlatma işlemleri ile sonuç alınamayan durumlarda, ön dişlerin birbirinden ayrık olduğu durumlarda, dişlerde kırıkların yada yapısal bozuklukların, aşınmaların olduğu durumlarda, eski dolguların sararmaları ve dişlerde renksel bozukluklar oluşturdukları durumlarda, ortodontik tedaviyi istemeyen hastalarda, diş çarpıkıklıklarının düzeltilmesinde uygulanan ve son derece mükemmel sonuçların alındığı bir estetik diş uygulamasıdır.

Lamina diş tedavisini kimler yaptırabilir?

Lamina tedavilerini yukarıda saymış olduğumuz durumlarda bulunan herkes uygulayabilir. Bu konuda bir yaş sınır yoktur. AĞızda farklı hastaları olan; diş eti problemleri olan, tırnak yeme gibi ve diş gıcırdatma, diş sıkma gibi sorunları olan aynı zamanda çene bozuklukları olan hastalarda bu durumların tedavilerini gördükten sonra lamina uygulamasına başvurabilirler.

Lamina dişe nasıl uygulanır?

Dişiniz lamina tedavi için hazırlık aşamasına alınır. Dişin üzerindeki yapıyı bozan artıklar temizlenir. Daha sonra dişinizin üzerine lamina hazırlanması için dişinizin ölçüsü alınır. Hazırlık yapılan dişe diğer bir seansa kadar geçici bir diş takılır. Geçici yapılan diş gerçekdişinizin aynısıdır. Daha sonra labaratuarda diş teknisyenleri tarafından hazırlanan diş diğer bir seansta uygulanır.

Lamina diş kaplamaları uzun ömürlü müdür?

Lamina kaplamaların uzun ömürlü olmaları kullanımlarına bağlıdır. Kullanımlarından kasıt bakımı ve belirli aralıklarla diş hekimi kontrollerine gitmektir. Lamina kaplamaları oldukça dirençli yapılardır ve uzun ömürlüdürler. Lamina yapılan dişlerle sert cisimlerin ısırılmamalarına dikkat edilmesi gerekir.

Lamina kaplamaların avantajları nelerdir?

Lamina kaplamaları daha sık ön dişlerinin yapısından şikayetçi olanlar ve toplum içerisinde rahat gülemediklerinden, ikili ilişkilerinde dişlerinden dolayı çekingenlik yaşadıklarından şikayetçi olan hastalar başvurmaktadırlar. Uygulanan işlemle beraber hastalar rahat bir gülümseme ve son derece estetik olan dişlere kavuşmaktadırlar. Lamina dişlerin avantajlarına gelince;

– Çok kısa sürelerde uygulanabilmektedirler.

– Dişlerinizin kesilmesi hiç yok denecek kadar az yapılır

– Lamina kaplamalar sağlam, renkleri bozulmayan ve diş fonksiyonelliğini bozmayan diş ile çok iyi bir uyum sağlayan uygulamalardır.

– Lamina diş uygulamaları ile son derece doğal bir görünüme sahip dişlere kavuşursunuz.

– Çok kısa süreler içerisinde uygulanabildiklerinden dolayı dişçi koltuğunda çok az zaman kalırsınız.

– Lamina dişlerin yüzeyleri pürüzsüzdür ve uygulandıklarından itibaren sigara veya diğer lekelenmelere karşı çok dayanıklı olurlar. Renk değiştirmezler.

Lamina kaplamalarının dezavantajları nelerdir?

– Diğer yapılan tedavi uygulamalarına göre maddi olarak daha fazla harcama gerektirir.

– Çok hassas bir teknik olduğundan dolayı uygulayıcı diş hekimi çok iyi olmalıdır. Aynı zamanda laminaları hazırlayan diş teknisyenleri son derece yetenikli olmalıdırlar.