Diş Konusunda Bilmemiz Gerekenler

  • 0

Diş Konusunda Bilmemiz Gerekenler

Diş Konusunda Bilmemiz Gerekenler

Diş Hekimi: Çevresel, ailesel ve yanlış deneyimlerin ortaya çıkardığı çocuktaki korkuyu önce aileler çocuklarına doğru bilgi vererek duyumlarının ya da gördüklerinin kendileri ile ilgili olmadığını doğru anlatarak, diş hekimlerini onlara sevimli göstermeleri ve anlatmaları şarttır. Çünkü çocuklar bu hekimler ile uzun süre 4-16 yaşlar arası ve sonrasında ki yıllar da birlikte olacaklardır. İkincil olarak çocuklar da bu korkuyu yenmek; Bu bireylere uygun mekan, dekorasyon, müzik, eğitimli personel deneyimli sabırlı sevgi dolu ve modern diş hekimliği ile donanmış istekli ve uzman hekimlerin gayretleri ile oluşabilir. İşte bunlar çocuk ağız ve diş sağlığının genel kurallarıdır.

Diş Beyazlatma: Diş beyazlatma uygulandıktan sonra tekrar diş renginde geriye dönüş söz konusu değildir. Ancak genetik nedenler, ilaç kullanımı gibi nedenlerden dolayı %5 oranında sonuç alamadığımız hastalarımız olmaktadır.
Bunlar dışında yapılan işlem sonrasında besinlerin dişlerdeki etkileri gidermek için detertra (diş temizletme) yeterlidir. Ancak birey tekrarlatmak isterse işlem ancak 2 yıl sonra tekrar uygulanabilir.

İmplant: Günümüzde İmplant tedavisi ve uygulamaları yaygınlaşmakta buna bağlı olarak da implant çeşitleri de artmaktadır. İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her durum için implant tedavisi uygulanabilir.Bu tür sebeblerden ve sağladığı avantajlardan dolayı çoğu kişi implant tedavisine yönelmektedir.

Diş Zirkonyum: Yüksek teknoloji ürünü olan ve dayanıklılığını uzay mekiklerinde ısı kalkanı, spor arabalarda fren diski olarak kanıtlamış olan zirkonyum oksit şu an diş hekimleri tarafından kullanılmaktadır. Zirkonyum akıllı seramikleri tarafından diş hekimliği için geliştirilen bu yüksek teknoloji seramiğin prostetik tedaviye yeni bir bakış açısı getirme potansiyeli çok yüksektir.

Ortodonti: Diş telleri, estetik gülüşün sağlanmasında uzmanların başvurdukları en önemli kozlardan biri.
Dişlerin hafif ve ileri derece çapraşık olduğu durumlarda, alt ve üst diş dizisinin kapanış bozukluklarında, çenelerin yüze ve/veya birbirine göre yanlış konumlandığı durumlarda diş tellerine başvuruluyor.Ortodonti tedavi ile dişler, yavaş yavaş hareket ettirilerek en doğru konuma gelmeleri sağlanıyor.

Protez Uzmanı: Protez uzmanına göre, protezlerin de bir ömrü vardır ve en az iki, en fazla beş yılda yenilenmesi gerekmektedir. Aksi halde değişen dokulara protezin uyumu bozulacak ve kullanımı güçleşecektir.Ayrıca protez uzmanınızın kontrolü altında olmadan protezinizde siz veya bir başkası aşındırma, ilâve tamir gibi işlemler kesinlikle yapmayınız ve yaptırmayınız.
Karşılaştığınız her türlü sorunda mutlaka hemen diş protez uzmanına başvurmalısınız.