DİŞ ÇARPRAŞIKLIKLARI

  • 0

DİŞ ÇARPRAŞIKLIKLARI

Ortodonti ; Yüz, çeneler ve dişler arasındaki bozulan ilişkiyi inceleyen ve oluşan anomalilerin tedavisi ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır. Çapraşık dişlerin estetik mahzurlarının yanında ağız hijyenini sağlamaktada sorunlar çıkardığı bilinen bir gerçektir.
Dişler düzenli sıralanmadığı için bakteri plağı retansiyonu fazla olacaktır, burada üreyen mikro organizmaların ürettiği asitler dişin minesinde çürük ve dişetlerinde periodontal sorunlara yol açabilir.

Crooked[1]

Ortodontik tedavileri, Süt dişlerinin ağızda olup olmamasına göre 3 dönem halinde incelersek

Süt dişli dönemde ; okul öncesi dönemdir. Bu dönemdeki parmak emme, dudak ısırma, uzun süre biberon ve yalancı emzik kullanımı gibi kötü alışkanlıklar adını verdiğimiz faktörlere bağlı sorunlar süt dişli dönemde ortadan kaldırılırsa kalıcı bir iskeletsel anomali oluşmadan tedavi edilebilir. Bu amaçla ağız içinden yada dışından kuvvet alan apareyler kullanılabilir

Karışık dişlenme döneminde ; Bu dönem ilkokul çağlarıdır. Süt dişlerinin dışında, ağızda daimi dişlerde çıkmaya başlamıştır. Süt dişlerinin alttan gelecek dişler için rehberlik görevi vardır. Zamansız kaybedilen süt dişlerine bağlı olarak diğer dişlerin bu boşluğa doğru kayması, alttan gelen dişlere ait alanın daralmasına sebep olur.

Bu durum kalıcı dişin farklı bir pozisyonda çıkmasına sebep olabilir. Süt dişlerinin zamanından geç düşmeside alttan gelen dişin farklı pozisyonda çıkmasına yada çene içinde gömük kalmasına sebep olabilir. Bunlara bağlı oluşançapraşıklığın giderilmesi ortodontinin konusudur.

Daimi dişlenme döneminde ; Karışık dişlenme döneminde başlayıp ergenliğin sonuna kadar süren çeneler arası uyumsuzluklar (alt çenenin üst çeneye göre ileride yada üst çeneye göre çok geride olması gibi) Ortodontik tedavinin konusudur.

Bunların dışında Diş eti hastalıklarına bağlı ( periodontitis’e bağlı ) dişlerin kayması ve çekilmiş olan dişlerin boşluğuna doğru kayan dişlerin düzensizlikleri de ortodontik tedavinin konusudur.

Kenia%20Bef%20Cu72[1]Kenia%20Aft%20Cu72[1]
Öncesi                                                                     Sonrası

ORTODONTİK TEDAVİLERDE YAŞ ÖNEMLİ MİDİR ?
Çapraşıklıklara bağlı dişsel düzeltmeler için yaş önemli değildir. İleri yaşlarda​ ​da uygulanabilen bir tedavi olanortodontik tedavi ile, yukarıda anlatıldığı gibi ergenliğe kadar olan dönemde iskeletsel bozukluklarda fonksiyonel tedavi ile giderilebilir. Vakaya göre değişmekle birlikte Tel Tedavisi ortalama 18-24 ay sürer.

ORTODONTİST MUAYENESİ İÇİN EN UYGUN YAŞ NEDİR?
ileler genellikle süt dişleri arasındaki boşluklar hakkında endişelenir. Dişler arasında oluşan boşluklar çenelerin doğal gelişiminin bir parçasıdır. İlk daimi dişler 6 yaş civarında sürer ancak 7-9 yaşları civarında süren kesici dişler ( ön dişler ) ağızda yerini alana kadar pek sorun görülmez.
Bu zaman zarfında aile’lere düşen görev süt dişlerinin daimi dişlerle yer değiştirene kadar ağızda kalmasını sağlamak için gerekli tedavilerin yapılmasını sağlamaktır.

Bu düzenli kontrol ve koruyucu diş hekimliği uygulamalarının zamanında uygulanmasıyla mümkündür. Çocuğun düzenli kontrolleri sırasında diş hekiminiz birortodontist tarafından muayene edilmesini uygun görebilir. Dişler arasındaki çapraşıklıklara bağlı anomalilerintedavisi için zaman vardır ancak çenesel problemlerin erken yaşta müdahalesi önemlidir.

Yetişkin hastalardada dişler hareket ettirilebilir bu konuda zaman sınırı yoktur. Yetişkinlerde tedavi süresi biraz daha uzundur ve biraz daha zorlaştırabilir. İleri yaşlarda tedavi için, periodontal dokuların ( Dişi çevreleyen kemik, periodontal bağlar, dişeti gibi dokuların ) sağlıklı olması yaş faktöründen daha önemlidir.

FullSizeRender-52

ORTOGNATİK CERRAHİ NEDİR​?​
Bazı vakalarda ortodontik ve ortopedik tedavi ile dişlerin düzgün sıralanması ve çeneler arası ilişkinin bir sınıra kadar düzeltilmesi mümkündür. Ancak bazı şiddetli vakalarda bir çene yüz cerrahının ortodontist ile birlikte çalışarak cerrahi müdahalesi anomaliyi düzeltebilir.

İLERİ YAŞLARDA​ ​DA ORTODONTİ TEDAVİSİ UYGULANABİLİR​ ​Mİ​?​
Evet
​; ç​eşitli sebeplerle erken yaşta müdahale edilemeyen diş çapraşıklıkları, günümüzde gelişen teknoloji sayesinde ortodontik tedavi​ ​ile düzeltilebilmektedir. Burada önemli olan dişetleri ve dişi çevreleyen periodonsiyumun sağlıklı olmasıdır. Çene kemiğinide ilgilendiren bazı anomaliler, ileri yaşlarda cerrahi müdahaleyi​ ​de gerektirebilir.

DİŞLERİN HAREKETİNİ SAĞLAYAN KUVVET NEDİR​?​
Dişler üzerine yapıştırılan braket ismi verilen minik parçalar özel ortodontik tel, yay ve minik lastiklerle oluşturulan kuvveti dişlere iletir. Bu kuvvet sonucu, dişlerin hareket edeceği tarafta kemik yıkımı, dişin hareket ettiği yönün aksi tarafında ise kemik yapımı olur.

ÇENE ORTOPEDİSİ NEDİR​?​
Ortodontinin bir alanı olan Çene ortopedisi , çeneler arası ilişkiyi yada çene ile yüz arasındaki
bozulan ilişkiyi düzenler.
Alt çenedeki dişlerin, üst çenedekilerle bozulan ilişkisi şu şekillerde sınıflanır ; alt çenenin üst çeneden ileride olması​,​ alt çenenin üst çeneye göre normalden fazla geride olması ve üst ileri itim​.​ Küçük yaşlarda ortopedik tedavi ile düzeltilebilir.​ ​Özetle yalnız dişlerin düzeltilmesi ortodontik tedavinin konusu iken,çenelerin bozulan ilişkisini düzenlemek ortopedik tedavi ile mümkündür.​ ​Çoğu zaman ortopedik ve ortodontik tedavi birlikte yürütülür​.

​ORTODONTİK APAREY NEDİR​?​
Diş Teli olarak da bilinen Ortodontik tedavide kullanılan tüm düzeneklere bu isim verilir. Çoğunlukla dişler üzerine kuvvet iletmek için kullanılırlar, fakat bazıları ise Alışkanlık kırıcılar ( habit breaker ) ve pekiştirme apareyi gibi pasif apareylerdir. Hareketli apareyler ve sabit apareyler olarak sınıflandırılır.

Hareketli apareyler : Ağızdan takıp çıkarılabilen ve üzerindeki yay, vida gibi parçalar sayesinde dişlere kuvveti ileten apareylerdir.

Sabit apareyler : Braket adı verilen minik metal parçalar dişe yapıştırılır bunlar tedavi bitene kadar kadar çıkartılmaz.

Apareyin seçiminde en kısa zamanda en iyi sonuca ulaştıracak yönteme, ortodontist tarafından karar verilir. Ailenin ekonomik durumu, çocuğun tedavi isteği ve uyumuda kararı etkiler.

ORTODONTİK TEDAVİ ESNASINDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR
1-Tedaviye başlanmadan ağızdaki çürükler ve dişetleri tedavi edilmiş olmalıdır.
2-Apareyler takıldıktan sonra ağız hijyenini korumak konusunda maksimum özen gösterilmelidir.Apareyler civarında bakteri plağı oluşumuna müsade etmemek gerekir.
3-Kontroller sırasında hekimin tavsiyelerine uyulmalıdır.
4-Randevular aksatılmamalıdır.
5-Hareketli apareylerde kırılma yada sabit braketlerde çıkma olursa hekim haberdar edilmelidir.
6-Pekiştirme tedavisi, doktorunuzun önerdiği süre ve zamanlarda takılmalıdır.

PEKİŞTİRME TEDAVİSİ NEDİR​?​

​Diş Teli olarak da bilinen Ortodontik tedavide kullanılan tüm düzeneklere bu isim verilir. Çoğunlukla dişler üzerine kuvvet iletmek için kullanılırlar, fakat bazıları ise Alışkanlık kırıcılar ( habit breaker ) ve pekiştirme apareyi gibi pasif apareylerdir. Hareketli apareyler ve sabit apareyler olarak sınıflandırılır.
Hareketli apareyler : Ağızdan takıp çıkarılabilen ve üzerindeki yay, vida gibi parçalar sayesinde dişlere kuvveti ileten apareylerdir.

Sabit apareyler : Braket adı verilen minik metal parçalar dişe yapıştırılır bunlar tedavi bitene kadar kadar çıkartılmaz.

Apareyin seçiminde en kısa zamanda en iyi sonuca ulaştıracak yönteme, ortodontist tarafından karar verilir. Ailenin ekonomik durumu, çocuğun tedavi isteği ve uyumu​ ​da kararı etkiler.