​YAŞLI BİREYLERDE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI​

 • 0

 • 0

 • 0

Acil yaklaşım gerektiren diş sorunları nelerdir?

Diş ağrısı
Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.
Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilmektedir. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına neden olacaktır.
Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.
Diş​ ​hekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç alınabilir.
Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol fazla kullanılarak diş etine sızmasına neden olunmamalıdır. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.Bir an önce diş hekimine başvurulmalıdır.

tooth-pain[1]

Diş kırılması / Diş Yaralanması
Tedaviye yardımcı olabilir düşüncesi ile -mümkünse- kırılan diş parçası bulunarak koruma altına alınmalıdır.30 dakika içerisinde diş​ ​hekimine gidilmelidir.
Bu arada bölgede kanama meydana gelmişse temiz bir gazlı bez ile basınç uygulanmalıdır. Basınç uygulamasına rağmen kanama 15 dakika içerisinde durmazsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
Diş kırılmaları, dişlerin yerlerinde oynaması ya da çıkması, ağız dokularında yaralanmalar ve beyin sarsıntısı sıklıkla da basketbol, futbol v​bg​. gibi kontak sporları yaparken oluşan çarpma ve düşmeler ile trafik kazaları sonucunda oluşmaktadır. Özellikle kontakt spor yapan çocuklarda oluşabilecek ağız yaralanmalarını ve diş kırıklarını önlemek için uygulanacak en uygun yöntem ağız koruyucusu (mouth guard) kullanmalarını sağlamaktır.
Diş darbe nedeni ile kendi yuvasında yer değiştirir ise hafif bir parmak basıncı ile diş eski pozisyonuna getirilmeye çalışılmalıdır.
Dişi yuvasına yerleştirirken kesinlikle zorlanmamalıdır.
En geç 30 dakika içerisinde diş​ ​hekimine başvurulmalıdır.

DentalAccidents[1]

Daimi dişin yerinden çıkması
Yerinden çıkan diş bulunmalıdır.Bulunan diş taç (kuron) kısmından tutulmalıdır. Dişi kök kısmından tutarak buradaki dokuların daha fazla hasar görmesine neden olunmamalıdır. Eğer dişin kök kısmındaki dokular fazla hasar görürse dişin yuvasına tutunması mümkün olmaz. Kuron kısmından tutulan dişin üzerinde bulunan yabancı maddeler akan su altında yıkanmalıdır.
Diş yüzeyinin temizlenmesi sırasında ovalama işlemi yapılmamalı ve kesinlikle fırça kullanılmamalıdır
Öncelikle dişi yuvasına yerleştirmeye çalışılmalıdır.
Dişi yerine yerleştirirken aşırı kuvvet uygulanmamalıdır. Aksi taktirde diş ve diş yuvasında ciddi hasarlara neden olunabilir.
Diş yuvasına yerleştirilebilmiş​ ise yerinde sabit kalabilmesi için üzerine temiz bir gazlı bez koyularak ısırtılmalıdır.
Bu şekilde en kısa zamanda diş​ ​hekimine başvurulmalıdır.
Eğer diş yuvasına yerleştirilememiş​ i​se diş hekimine gidinceye kadar süt ya da su içerisinde korunmalıdır.
Yerinden çıkmış dişi tekrar kazanılması için diş dokularının fazla zedelenmemesi ve mümkün olduğunca çabuk diş hekimine baş vurulması gereklidir.
Uygun şartlarda korunmuşsa ve en geç yarım saat içerisinde diş hekimine ulaştırılmışsa dişin tekrar kendi yuvasına yerleştirilerek (reimplantasyon) ile kurtulma şansı %90 dır.
Dudak ve yanak yaralanmaları
Yaralı bölge ılık su ile temizlenmelidir.
Yara bölgesinde kanama varsa kanamanın durması için gazlı bezle basınç uygulanmalıdır.
Yanak ya da dudak dışından soğuk kompres uygulanmalıdır.
Eğer yara fazla büyükse ve kanama devam ediyorsa, diş​ ​hekimine ya da en yakın acil polikliniğine başvurulmalıdır.
Diş çekimi sonrasında oluşan kanamalar
Diş çekiminden sonra oluşan hafif kanamalar normaldir.
Şiddetli kanama varsa hemen diş hekiminize ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
Sızıntı şeklinde kanama varsa çekim yeri üzerine konulan gazlı bez basınç uygulayarak yarım saat tutulursa kanama duracaktır.
Eğer kanama hala devam ederse en uygun olanı diş​ ​hekiminize başvurmanızdır. Bu mümkün değil ise bir çay poşetini suda ıslattıktan sonra gazlı beze sarınız ve çekim yerine basınçla uygulayınız . Çay yaprağı içerisinde bulunan kanın pıhtılaşmasına yardımcı mineraller sayesinde yarım saat içerisinde kanama duracaktır.
Eğer sonuç alınmaz ise diş hekiminiz ya da en yakın sağlık merkezine başvurunuz.
Diş çekimini takiben öneriler
Hekiminizin yanından ayrıldıktan sonra, gaz tamponu ısırarak yerinde tutunuz. Kanama var ise ikinci tamponu da çekim yerine uygulayabilirsiniz.
Çekimi takiben 4-6 saat kadar sızıntı halinde kanama meydana gelebilir.
Çekimden sonra mümkünse başınız yüksekte olmak kaydıyla yatınız.
Çekimi takiben yaklaşık 2 saat kadar herhangi bir şey yemeyiniz. Sıcak yiyeceklerden kaçınınız.
Alkol ve kanamayı arttırabilecek olan ilaçları kullanmayınız.
Eğer herhangi bir sorun olur ise (diş ağrısı, fazla ve uzun süre kanama) diş​ ​hekiminize başvurunuz.


 • 0

FLORLAMA VE FİSSÜR ÖRTÜCÜLERİ

“Flor uygulaması, dişlerin çürük oluşumuna karşı daha dirençli olmasını sağlayan ve ağız içerisinde çürük oluşturucu mikroorganizmaları azaltan bir yöntemdir”

FLORLAMA NEDİR
Florlama, özel üretilmiş tek kullanımlık kaşıklar ile jel kıvamındaki floru dişlere lokal olarak tatbik etmek suretiyle yüksek konsantrasyondaki florun minenin yapısını güçlendirmesi esasına dayanır.Yaklaşık olarak 30 ila 60 saniye arasında dişe tatbik edilir. 6 aylık periodik kontrollerde flor uygulaması yapılması çürüğe karşı önemli ölçüde koruma sağladığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

florlama

KİMLERE FLOR UYGULAMASI YAPILABİLİR
Yetişkin veya çocuk farketmeksizin çürüksüz ağızlarda koruyucu olarak,
Dişlerinde hassasiyet problemi olan hastalarda hassasiyeti gidermeye yardımcı olarak,
Dişlerinde erezyon görülen kişilerde,
Çürüğe yatkın ağızlarda koruyucu olarak,
Ağız hijyenini sağlamakta güçlük çeken veya özel bakıma ihtyac duyan rahatsızlığı olan bireylerde

HANGİ SIKLIKTA FLOR UYGULAMASI YAPILMALIDIR
Ortalama olarak 6 aylık rutin kontrollerde flor uygulaması yapılması ve diğer koruyucu yöntemler ile çürük oluşumunu önemli ölçüde engellemek mümkündür.Ancak yaşa ve çürük oluşma riskine bağlı olarak değişik sıklıklarda flor uygulamasına gerek görülebilir.

SÜT DİŞLERİ VE DAİMİ DİŞLERİN DOLGUSU

Aileler maalesef yaygın olarak süt dişleri zaten düşecek diye önemsemez, halbuki bu dişlerin çiğneme fonksiyonunu yerine getirmesinin dışında​ ​da görevleri vardır.
Alttan gelecek ​”​​diş” için ona çıkacağı yeri muhafaza eder. Erken çekilmek zorunda kalan süt dişlerinde diğer süt dişleri kayar ve boşluğu daraltarak alttan gelen daimi diş yanlış pozisyonda çıkabilir.
Çenelerin gelişimine katkıda bulunurlar.
Bunun dışında zamanında yapılmayan tedaviler sonucu şiddetli ağrı ile tanışan ​”çocuk” için, her şey daha tedirgin edici olacaktır.Halbuki gerek koruyucu yöntemlerle çürüğün oluşmasını engellemeye yönelik tedbirler almak gerekse çürük çok basit iken erken müdahale etmek çocuk içinde çok daha az tedirgin edicidir.

fissur

FİSSÜR ÖRTÜCÜLER

Dişlerin çiğneme yüzeyinde bulunan girintili çıkıntılı alanlara Fissür adı verilir ve herkeste bulunan anatomik oluşumlardır. Ancak bazı kişilerde daha derin girintiler ve çatlaklar olması ve buralarda biriken gıda artıkları derin çatlaklardan temizlenemediği için ​”çürük” oluşumunun en büyük sebebidir. Fissür örtücüler akışkan kıvamdaki bir nevi dolgu malzemesidir. Bu çatlakları doldurması sayesinde ​”diş” fırçalamadan maksimum verim elde edilir, çürüğe karşı %70​ %​80 koruma sağladığı tespit edilmiştir.

fillus-ortucu
Fissür örtücü (diş aşısı) hangi dişlere yapılır?
Fissür örtücüler daimi azı dişlere ve süt azı dişlerine uygulanmaktadır.

Fissür Örtücü işlemi ağrılı bir işlem midir?
Fissür örtücü (diş aşısı) ağrılı bir işlem değildir.

Fissür Örtücü (diş aşısı) işlemi kaç yaşında yapılır?
Süt azı dişleri için 3 yaşından başlanarak, daimi azı dişler için ise 6 yaşından itibaren fissür örtücü uygulaması yapılmaktadır.

Fissür Örtücü yapılması ne kadar sürer?
Tek seferde bütün azılar yapılacaksa en fazla 30 dk. sürmektedir.

Fissür Örtücü (diş aşısı) ne kadar süre koruyuculuk sağlar?
Bir kez yapıldıktan sonra çiğneyici yüzeylerde daimi olarak kalmakta ve koruyuculuk sağlamaktadır.

Fissür Örtücü (diş aşısı) için kontrole gelmek gerekir mi?
4 ayda 1 rutin kontrollerde fissür örtücüler de kontrol edilir, kırılan herhangi bir kısım var düzeltilmektedir.

Fissür Örtücü zararlı mıdır?
Fissür örtücünün kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur.

Fissür Örtücü düşer mi?
Doğru şekilde uygulandığında düşmez. Ancak diş sıkma, diş gıcırdatma gibi durumlarda aşınan ya da düşen bir parça varsa kontrol seansında yenilenmelidir.


 • 0

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ (PEDODONTİ)

cocuk-dis-tedavisi-pedodonti

 • Doğumdan ergenlik çağının sonuna kadar geçen sürede ağız-diş sağlığı ile ilgili problemleri inceleyen ve çözüm getiren bir bilim dalıdır.
 • Çocuklarda süt dişlerinin sürmesinden başlayarak kalıcı dişlenmeye giden süreç içerisinde diş sistemi de birçok dönemden geçer.
 • Bu dönemler içerisinde diş sürme bozukluklarının takipleri ve önlenmesi, süt dişlerine ve kalıcı dişlere çürükten koruyucu yöntemlerin uygulanması, süt dişlerinin ve kalıcı dişlerin çürüklerinin tedavisi, erken çekimler sonucu oluşabilecek dişsiz boşlukların ileride diş dizisini bozmaması için apareyler yapılarak korunması, hatta dişsiz doğan çocuklara çocuk protezlerinin uygulanması şeklinde birçok uygulamayı içeren bir bilim dalıdır.

dis-ok

Pedodonti bölümünde Pedodontistler (Çocuk Diş Hekimleri), çocukların fiziksel ve duygusal gelişimlerine göre psikolojik yaklaşımda bulunarak tüm bebek, çocuk ve gençlerin tam ağız muayenelerini ve her türlü tedavi ve koruyucu uygulamalarını gerçekleştirmektedirler.
Son yıllarda çürük sıklığı konusunda yapılan araştırmalara göre; çocuklarda çürük sıklığının, hem süt dişlenme (2-6 yaş arası) döneminde hem de karışık dişlenme (7-12 yaş arası) döneminde %90’a ulaştığı görülmektedir. Bu nedenle, çocuğun gelecekteki ağız ve diş sağlığını ve en önemlisi genel sağlığını da koruyabilmek için çürükten koruyucu yöntemlerin uygulanması büyük önem taşımaktadır. Çocuk diş hekimleri, çocuğun diş ve yaş gelişimine göre doğru zamanda bu koruyucu uygulamaları yaparak çocukların ağız ve diş sağlıklarını olduğu kadar genel sağlıklarını da önemli ölçüde etkileyen diş çürüklerinden korumuş olurlar.
Bu nedenle 1 yaşından itibaren çocuğunuzun ilk ağız ve diş muayenesini yaptırıp çocuk diş hekiminizin belirleyeceği aralıklarda (4-6 ayda 1) ağız ve diş kontrolleri ile bakımını yaptırarak çocuğunuzu diş çürüklerinden tamamen korumuş olursunuz. Günümüzde birçok erişkinde karşılaştığımız “Diş Hekimi Korkusu!”nun çocuğunuzda gelişmemesi için ilk diş hekimi muayenesinin yapıldığı zaman ve yapan diş hekimi büyük önem taşımaktadır.
Pedodonti hangi yaş grubundaki bireyleri tedavi eder?

 • 0-15 yaş grubu çocuklar pedodonti’nin çalışma alanı içerisine girer.
 • Dişsiz dönem, süt dişlerinin sürmeye başladığı dönem, süt dişlerinin ağızda tamamlandığı dönem, sürekli dişlerin sürmeye başladığı karışık dişlenme dönemi ve sürekli dişlerin tamamlandığı dönem

olmak üzere uzun bir süreci kapsamaktadır.
Çocuğunuza “Acıtmayacak!” demeyin…

Çocuğa acıtmayacak derseniz çocuğun aklına ağrı hissini getirmiş olursunuz. Diş hekiminin dişlerine bakmaktan başka hiçbir şey yapmayacağı konusunda çocuğunuza söz vermeyin. Bırakın çocuk, hekimini dinleyerek kendi izlenimleri ve hissettikleriyle üstesinden gelsin. Ayrıca çocuğunuzu diş hekimine götürürken kendi endişelerinizden dolayı muayene sonrası için çocuğunuza oyuncak, dondurma veya benzeri ödüller için söz vermeniz, onun farklı ve zor bir şeyle karşı karşıya olduğunu hissetmesine neden olur.
Çocuğunuzun sizin korku ve endişelerinizi hissetmeden diş hekimine gelmesini sağlamalısınız.

Çocuğunuzda diş çürüğü oluşumunu görür görmez pedodontist’inize başvurun
Oluşan diş çürüğüne ne kadar erken dönemde müdahale edilirse işlem o kadar kısa ve kolay olacaktır. Bu nedenle diş üzerinde görülen her değişiklik durumunda pedodontist’e muayene olmanızda büyük fayda vardır.

cocuk-dis-tedavisi-pedodonti-2

Diş çürükleri tedavi edilmezse ne gibi sağlık sorunlarına yol açar?

 • Çürüklü süt dişleri hem çocuğun kendisi için, hem de alttaki sürekli dişlerin gelişimi bakımından son derece zararlıdır.
 • Çürüklü süt dişlerinin köklerinde bir süre sonra enfeksiyon gelişir.
 • Bu enfeksiyon altta gelişmekte olan dişlerin minelerinde kalıcı gelişimsel lekelenmelere sebep olabilir.
 • Ayrıca, çürüklü süt dişleri ciddi birer enfeksiyon kaynağıdır ve hayati organlara kadar uzanan enfeksiyonlara kaynak teşkil edebilir.
 • Örneğin, kalp, böbrekler, eklemler bu enfeksiyonlardan kolayca etkilenen organlardır.
 • O nedenle süt dişleri nasıl olsa bir süre sonra düşecek diye kesinlikle ihmal edilmemeli, mutlaka tedavi edilmelidir.

 • 0

Diş Ağrısı Sebepleri ve Tedavileri

​SOĞUK İÇECEK ve YİYECEKLERLE BİRLİKTE BAŞLAYAN AĞRI ÇÜRÜK HABERCİSİDİR.​​
DİŞ AĞRISI​
Diş çürümesi, diş minesinin aşınması, diş etlerinin iltihaplanması veya bunlara benzer sebeplerden kaynaklanır.Diş ağrısı, neredeyse herkesin yaşamının bir veya birden fazla döneminde yakındığı bir rahatsızlıktır. Genel kanaat, diş ağrılarının basit ağrılar olduğu yönündedir ve bu sebeple dayanılmaz hale gelinceye kadar dişhekimine gitmek genellikle ertelenir. Ayrıca yine aynı kanı sebebiyle bilinçsiz ağrı kesici kullanımının ve çeşitli yöntemlerin en sık görüldüğü ağrı türlerinden biridir.Diş ağrılarının sebepleri:
Diş minesinin aşınması
Dişeti hastalıkları
Diş çürükleri ve diş abseleri
Gömülü Dişler (yirmilik dişler)
Sinüzit gibi ağız dışı hastalıklar olarak sıralanabilir.Diş ağrıları nedenleri arasında en sık görülen diş çürükleridir. Toplumun​büyük çoğunluğu​​​ diş çürüklerine rastlanmaktadır. Bu durum özellikle yetersiz veya kötü ağız hijyeninden kaynaklanır. Ağız içine yerleşen bakteriler şekerli ve unlu yiyecek kalıntıları ile asit oluşturur ve bu da dişin koruyucu tabakasını zayıflatarak çürüklere sebep olur.
Diş ağrıları genellikle zonklama biçiminde ve son derece rahatsız edici olarak hissedilir. Ağrı gittikçe şiddetlenir ve bazen dayanılmaz bir hal alır. Özellikle abse gibi iltihabi bir durum mevcutsa dışarıdan farkedilecek kadar şişliklere sebep olabilir. Sıcak – soğuk hassasiyeti ve dişe bastırınca hassasiyet artar. Dişlerde minik kırılmalar görülebilir.

Diş ağrısı başladığında zaman kaybetmeden bir dişhekimine gitmekte yarar vardır. Çünkü diş ağrısı sebeplerinden de anlaşılacağı gibi, ağrı kendi kendine geçme özelliği göstermez ve tedavi gerektirir.

Diş Ağrısı Tedavisi (diş ağrısına pratik çözümler):
Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları sebebi ile bu gibi ilaçlar dişetinde ve çevredeki yumuşak dokularda tahrişlere sebep olabilmektedir. Bu da diş ağrısının yanında ekstra bir ağrının oluşmasına sebep olacaktır.
Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda artıkları, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave ederek karıştırılmalı ve bu tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.
Diş hekimine gitmeden önce ağrı kesici bir ilaç alınabilir.
Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.
Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı emdirilmiş pamuk konulabilir. Eugenol ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol ün diş etine sızması önlenmelidir. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.
Bir an önce diş hekimine başvurulmalıdır.


 • 1

Lamina (Yaprak Porselen) Diş Kaplaması

Lamina kaplama ne demektir ?

Halk arasında yaprak porselen olarak dile getirilen lamine (laminey), laminate olarak bilinen lamine porselen kaplamalar Diş yapısında görünümünüzü etkileyen bozukluklarda uygulanan son derece estetik bir uygulamadır. Genellikle sorunlu olan ön dişlerde kullanılan bir yöntemdir. Lamina diş kaplamaları dişlerin ön yüzeylerine ince porselen tabakanın yapıştırılması ile dişlerde var olan yapısal bozuklukların giderilmesidir. Uygulanan laminat kaplamalarla dişlere estetik ve doğal bir güzellik kazandırılır.

ImageProxy (4)

Porselen tabakalardan hazırlanan lamina diş kaplamaları, ışık geçirgenliğine sahip diş ile mükemmel bir uyum sağlayan yapılardır.

Lamina uygulaması ne zaman yapılır ?

Lamine uygulamaları genellikle ön dişlerde uygulanmaktadırlar. Ön dişlerde oluşan renk bozukluklarında, kalıtsal ve diş beyazlatma işlemleri ile sonuç alınamayan durumlarda, ön dişlerin birbirinden ayrık olduğu durumlarda, dişlerde kırıkların yada yapısal bozuklukların, aşınmaların olduğu durumlarda, eski dolguların sararmaları ve dişlerde renksel bozukluklar oluşturdukları durumlarda, ortodontik tedaviyi istemeyen hastalarda, diş çarpıkıklıklarının düzeltilmesinde uygulanan ve son derece mükemmel sonuçların alındığı bir estetik diş uygulamasıdır.

Lamina diş tedavisini kimler yaptırabilir?

Lamina tedavilerini yukarıda saymış olduğumuz durumlarda bulunan herkes uygulayabilir. Bu konuda bir yaş sınır yoktur. AĞızda farklı hastaları olan; diş eti problemleri olan, tırnak yeme gibi ve diş gıcırdatma, diş sıkma gibi sorunları olan aynı zamanda çene bozuklukları olan hastalarda bu durumların tedavilerini gördükten sonra lamina uygulamasına başvurabilirler.

Lamina dişe nasıl uygulanır?

Dişiniz lamina tedavi için hazırlık aşamasına alınır. Dişin üzerindeki yapıyı bozan artıklar temizlenir. Daha sonra dişinizin üzerine lamina hazırlanması için dişinizin ölçüsü alınır. Hazırlık yapılan dişe diğer bir seansa kadar geçici bir diş takılır. Geçici yapılan diş gerçekdişinizin aynısıdır. Daha sonra labaratuarda diş teknisyenleri tarafından hazırlanan diş diğer bir seansta uygulanır.

Lamina diş kaplamaları uzun ömürlü müdür?

Lamina kaplamaların uzun ömürlü olmaları kullanımlarına bağlıdır. Kullanımlarından kasıt bakımı ve belirli aralıklarla diş hekimi kontrollerine gitmektir. Lamina kaplamaları oldukça dirençli yapılardır ve uzun ömürlüdürler. Lamina yapılan dişlerle sert cisimlerin ısırılmamalarına dikkat edilmesi gerekir.

Lamina kaplamaların avantajları nelerdir?

Lamina kaplamaları daha sık ön dişlerinin yapısından şikayetçi olanlar ve toplum içerisinde rahat gülemediklerinden, ikili ilişkilerinde dişlerinden dolayı çekingenlik yaşadıklarından şikayetçi olan hastalar başvurmaktadırlar. Uygulanan işlemle beraber hastalar rahat bir gülümseme ve son derece estetik olan dişlere kavuşmaktadırlar. Lamina dişlerin avantajlarına gelince;

– Çok kısa sürelerde uygulanabilmektedirler.

– Dişlerinizin kesilmesi hiç yok denecek kadar az yapılır

– Lamina kaplamalar sağlam, renkleri bozulmayan ve diş fonksiyonelliğini bozmayan diş ile çok iyi bir uyum sağlayan uygulamalardır.

– Lamina diş uygulamaları ile son derece doğal bir görünüme sahip dişlere kavuşursunuz.

– Çok kısa süreler içerisinde uygulanabildiklerinden dolayı dişçi koltuğunda çok az zaman kalırsınız.

– Lamina dişlerin yüzeyleri pürüzsüzdür ve uygulandıklarından itibaren sigara veya diğer lekelenmelere karşı çok dayanıklı olurlar. Renk değiştirmezler.

Lamina kaplamalarının dezavantajları nelerdir?

– Diğer yapılan tedavi uygulamalarına göre maddi olarak daha fazla harcama gerektirir.

– Çok hassas bir teknik olduğundan dolayı uygulayıcı diş hekimi çok iyi olmalıdır. Aynı zamanda laminaları hazırlayan diş teknisyenleri son derece yetenikli olmalıdırlar.